Obec Jablůnka
ObecJablůnka

V Jablůnce jsme si připomněli 78. výročí osvobození obce

Aktualita

Vážení spoluobčané, 4.5. v 16:00 jsme se sešli společně u pomníku padlých ve 2. světové válce, abychom si s vděčností připomněli 78. výročí osvobození naší obce.

Dovolte mně krátké shrnutí těchto květnových událostí roku 1945, jak probíhaly v Jablůnce a jak jsou popsány v obecní kronice.

Od začátku roku 1945 bylo i v naší obci silné partyzánské hnutí. 3. května 1945 obsadilo asi 12 partyzánů jablůneckou Zbrojovku a začali z ní odnášet vyrobené granáty. Kolem poledne přijelo do továrny auto s německými důstojníky a partyzáni na ně zahájili střelbu. Jeden důstojník byl zabit, ostatní utekli a vyhlásili poplach. Partyzáni se stáhli do lesů nad obec. 4. května kolem 19 hodin zničili Němci 4 objekty jablůnecké Zbrojovky. Ráno 5. května vyhodili most do Ratiboře. Most do Pržna se jim už zničit nepodařilo.
Obec byla osvobozena postupujícími vojáky 1. československého armádního sboru ráno 5. května. Při samotném osvobozování Jablůnky 5. května zahynuli dva neznámí vojáci 1. čs. armádního sboru a vojáci Apuov a Šelenov, původem z Kazachstánu. V průběhu 2. světové války zahynuli i občané Jablůnky, jejichž jména jsou uvedena na památníku vedle kostela. Zemřeli ve věznicích a koncentračních táborech, npor. Zdeněk Rous při bombardování polského Deblinu.

Čest jejich památce!

Děkujeme všem, kteří se pietního aktu zúčastnili a připomněli si tak, že rok 1945 je rokem vítězným a nezapomeňme na ty, kteří se o toto vítězství zasloužili s nasazením svých životů.

Bc. Petr Brinček
starosta obce

Foto1Foto2

Foto3Foto4

 

Datum vložení: 5. 5. 2023 0:00

Aktuálně

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE:2
DNES:172
TÝDEN:1787
CELKEM:1427865

Odstávky elektrické energie v obci

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky